Just nu förekommer bluff-sms med Collector som avsändare. Vi vill påminna om att vi aldrig ber dig lämna ut några personliga inloggningsuppgifter. Vidarebefordra falska sms till polisens tipstjänst på nummer 7726.

Sverige behöver ett nationellt skuldregister

Många svenskar tar lån för att finansiera projekt eller större köp. De senaste åren har hushållens konsumtionslån ökat mycket.

I dag står dessa lån för 20 procent av hushållens skulder. Mer än hälften av hushållens lånekostnader (räntor och amorteringar) kommer från konsumtionslån.

9 juni 2023 Privatekonomi

Varför behövs ett skuldregister?

Många aktörer i samhället måste ta ansvar för att stoppa överskuldsättningen. Det gäller både privatpersoner, långivare och staten.

Vi på Collector anser att ett nationellt skuldregister är en viktig lösning.

Ett sådant register skulle samla all information om en persons skulder på ett och samma ställe. Det skulle hjälpa långivare att se hela bilden av en låntagares ekonomi.

Problemet idag

När en långivare ska ge ut ett lån måste de göra en kreditprövning. Men i dag kan de inte se alla lån en person har.

Anledningen är att inte alla långivare rapporterar till UC:s register. Det gör att en person kan låna mer än de egentligen har råd med.

Så kan ett skuldregister hjälpa

Vi vill minska överskuldsättningen. Det är bra både för våra kunder och för oss som långivare.

  • Kunder slipper hamna i ekonomiska problem.
  • Långivare kan fatta bättre beslut och undvika dåliga lån.

Därför har vi förbättrat vår kreditprövning.

Ett skuldregister skapar trygghet

Om alla långivare får samma information kan vi minska risken för överskuldsättning. Därför har vi på Collector skrivit under initiativet "Ja till nationellt skuldregister".

Läs gärna mer om det här

Adress

Lilla Bommens Torg 11

411 04 Göteborg

Box 11914, 404 39 Göteborg